Turystyka wędkarska - Szwecja i jezioro Sajlen

POŁOŻENIE

Jezioro Saljen zlokalizowane jest w północnej części regionu Småland w południowej Szwecji, w pobliżu miasta Vetlanda w odległości ok. 160 km na pn. od Karlskrony.

CHARAKTERYSTYKA

Saljen1Jest to akwen średniej wielkości; rozciąga się na długości ok. 10 km i zajmuje powierzchnię ok. 750 ha. Średnia głębokość to ok. 5 m. W najgłębszych miejscach dno opada do 22 metrów. Jezioro wydaje się być zagubione w gęstwinie sosnowego lasu szczelnie otaczającego akwen ze wszystkich stron. Urokliwe wyspy opadające do wody stromymi stokami stwarzają wymarzone miejsce dla spinningistów. Dno jeziora charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem, najbardziej atrakcyjne wędkarsko są oczywiście stoki opadające z kilku do nawet ponad 20 m. Saljen2 Najgłębsza miejsca przekraczają 20m i występują na krańcach Saljen. W tych rejonach jeziora występują także atrakcyjne szczególnie wiosną trzcinowiska.

RYBOSTAN

Saljen3Saljen to przede wszystkim wspaniałe łowisko okoniowe. Saljen4Bardzo licznie występują tu zarówno szczupaki, których szukamy na wypłaceniach w okolicach wysp jak i piękne sandacze, które najłatwiej namierzyć na licznych twardych spadkach. Można liczyć również na wyjątkowej urody okonie. Dla zwolenników białej ryby dużą atrakcją będą przepięknie ubarwione liny oraz dorodne płocie i leszcze. Wiosną warte sprawdzenia są okolice wysp i cieplejszych zatok w zachodniej części jeziora, a jesienią najlepiej szukać drapieżników na głębokich stokach w środkowej i wschodniej części.

DLACZEGO SALJEN?

Saljen5Saljen jest wymarzonym miejscem dla osób, które szukają spokoju. Wokół jeziora znajdują się nieliczne domki, nie ma też ośrodków turystycznych. Saljen6Jezioro obfituje w wiele pięknych miejsc, a przeszywająca cisza i spokój, którą czasami przerywają jedynie odgłosy dochodzące z gęstego przybrzeżnego lasu potrafi skutecznie zrelaksować. Gęsty sosnowy i mieszany las otaczający jezioro to idealne miejsca dla miłośników grzybobrania. Bogactwo przyrody, niezwykłej urody krajobrazy, zasobne w ryby piękne jezioro i bogate w grzyby lasy to wizytówka tego wspaniałego miejsca. Osobiście gorąco polecam Saljen zwolennikom spinningu, a także miłośnikom przyrody – tu naprawdę można zapomnieć o całym świecie.

ZAKWATEROWANIE, ŁODZIE

Saljen7 Nad Saljen przygotowaliśmy dla Państwa dwa domy. Oba znajdują się na niewielkim cyplu w środkowej części jeziora. Pierwszy to typowo szwedzki domek dla 4 osób. Drugi obiekt , to przepiękny komfortowy dom z dużym tarasem dla grup lub rodzin do 6 osób. Domek został wyremontowany w 2012 roku i jest oddalony o zaledwie o 30 m od pomostu gdzie cumują nowe aluminiowe łodzie Linder. Zapraszamy do spędzenia przez Państwa urlopu i wyprawy na ryby w tym wyjątkowo pięknym miejscu.

Copyright 2010 Zew Przygody Created by Nimsoft