Wędkowanie w Szwecji nad jeziorem Viken

POŁOŻENIE

Jezioro Viken położone jest w regionie Västergötland pomiędzy dwoma największymi szwedzkimi jeziorami Vänern i Vättern w odległości ok. 120 km na pn. od Jönköping.

CHARAKTERYSTYKA

Jest to bardzo duży akwen, zajmujący powierzchnię 47 km². Viken1Cechą szczególną jest przepływający przez jezioro i łączący sąsiadujące Vänern i Vättern żeglowny kanał Göta. Viken2Dzięki temu na jeziorze znajdziemy dużo znaków nawigacyjnych ostrzegających przed płyciznami. Wschodnia i zachodnia część jeziora posiada bardzo urozmaiconą linię brzegową. Bardzo duże deniwelacje dna pozwalają na wędkowanie zarówno na płyciznach jak i dużych głębokościach i podwodnych górkach (najgłębsze miejsca dochodzą do 29m). Wiosną (maj-czerwiec) szczególnie atrakcyjne są przepiękne trzcinowiska sąsiadujące z pięknymi podwodnymi stokami. Jesienią i latem większej ryby należy szukać na większej głębokości.

RYBOSTAN

Viken słynie z prawdziwych okazów szczupaków, Viken3sandaczy czy okoni. Połowimy skutecznie zarówno w Viken4klasycznym spinningu na żywca jak i w niezwykle popularnym tu trolingu (szczególnie duże okazy). Na jeziorze obowiązuje okres ochronny sandacza trwający od 01 maja do 15 czerwca. Najlepszymi wędkarsko miesiącami jest okres wiosenny (maj-czerwiec) oraz jesień (wrzesień-listopad).

DLACZEGO VIKEN?

Viken jest jeziorem leżącym na szlaku żeglownym biegnącym kanałem Göta. Viken5Jest to jedna z najdłuższych i najciekawszych w Europie śródlądowych tras żeglarskich zwana błękitną wstęgą Szwecji. Viken6Zwiększony ruch turystyczny jest jednak widoczny wyłącznie w miesiącach letnich Wiosną i jesienią praktycznie nie odczuwamy presji wędkarskiej. Każdy miłośnik pięknego krajobrazu, obcowania z naturą znajdzie bez trudu wiele urokliwych miejsc na wędkowanie. Viken doskonale nadaje się zarówno do wypoczynku rodzinnego jak i na wędkarską przygodę marzeń. Wspaniałe okazy sandaczy czy szczupaków rozsławiają Viken i są jego najlepszą reklamą.

ZAKWATEROWANIE, ŁODZIE

Nad tym pięknym jeziorem przygotowaliśmy dla Państwa w pełni wyposażony i komfortowy domek. Obiekt położony jest bezpośrednio przy linii brzegowej jeziora, w niedalekiej odległości od ujścia kanału Göta. To położenie jest niezwykle korzystne dla osób wędkujących w miesiącach wiosennych. Bardzo ważne jest, aby na tak dużym akwenie przy bardzo szybko zmieniających się warunkach pogodowych dysponować odpowiednią i bezpieczną łodzią. Właśnie takie łodzie wyposażone dodatkowo w silniki spalinowe o odpowiedniej mocy oddajemy do Państwa dyspozycji na tym jeziorze.

Copyright 2010 Zew Przygody Created by Nimsoft