Wędkowanie nad Stora Bellen

POŁOŻENIE

Jezioro Stora Bellen znajduje się w północno-wschodniej części regionu Småland, w południowej Szwecji. Oddalone jest o ok. 30 km od malowniczej miejscowości Eksjö. Z portowych miast Karlskrona oraz Ystad dojedziemy nad nie zaledwie po przejechaniu odpowiednio ok 180 km i 300 km.

CHARAKTERYSTYKA

Bellen1Jezioro Bellen jest ciekawym średniej wielkości zbiornikiem; składa się z dwóch części o odmiennej charakterystyce w sumie zajmując powierzchnię 687 ha. Bellen2 Średnia głębokość to ok 6 m, jednak w najgłębszych miejscach dno opada do prawie 20 metrów. Większa część jeziora (Stora Bellen) jest znacznie głębsza i bardziej urozmaicona z licznymi kamienistymi wyspami, wypłyceniami oraz bardzo atrakcyjnymi w szczególności jesienią trolingowymi kantami. Mniejsza część jeziora (Lilla Bellen), nad którą zlokalizowane są domki, charakteryzuje się znacznie większym stopniem występowania roślinności zarówno podwodnej jak i trzcinowisk. Bellen3Pomimo tego, że duża część Lilla Bellen wcale nie jest płytka ta część jeziora wiosną dużo szybciej się nagrzewa i w tej części jeziora znacznie łatwiej namierzyć drapieżniki.

RYBOSTAN

Stora Bellen to przede wszystkim rewelacyjne łowisko szczupaków.Bellen4Licznie występujące w jeziorze ławice sielawy gwarantują szybkie przyrosty drapieżników. Spinningując można również liczyć na okazowe okonie, których należy szukać na spadach i podwodnych górkach. Ciekawostką jest, że tutejsze drapieżniki jako przysmak wybrały sobie żyjące w jeziorze raki. Bellen5 Wiosną warte poświecenia wędkarskiego czasu są okolice zatok trzcinowych oraz kamienistych wypłyceń w zachodniej części jeziora. Późnym latem i jesienią bardzo skuteczny jest trolling na głębszych częściach jeziora oraz wzdłuż rantów. Znalezienie ławic sielaw nie stanowi trudności, a jednocześnie jest gwarancją brań pięknych szczupaków w segmencie 110-120 cm ! Największy szczupak naszego pierwszego sezonu nad tym przepięknych łowiskiem miał 123cm.

DLACZEGO STORA BELLEN?

Bellen7 Stora Bellen jest miejscem wymarzonym dla wędkarzy chcących w możliwie bliskiej odległości od portu w Szwecji przeżyć swoją wędkarską przygodę życia na nie przełowionym łowisku. Bellen6Duża ilość szczupaków i okoni daje gwarancję udanego pobytu pod kątem wędkarskim, a bardzo niewielka ilość dostępnych dla nad Bellen domków skutecznie ogranicza dostępność łowiska dla nadmiernej ilości wędkarzy co podnosi komfort wypoczynku i chroni wodę.

ZAKWATEROWANIE, ŁODZIE

Nad Stora Bellen mamy dostępne dwa 6-osobowe obiekty. Oba domki położone są tuż nad brzegiem jeziora z bardzo dobrym dostępem do łodzi. Większy i bardziej komfortowy domek położony jest na północnym skraju Lilla Bellen, a drugi nieco skromniej wyposażony, usytuowany na urokliwym wzgórzu na zachodnim brzegu. Przez okno salonu drugiego domku można podziwiać piękną panoramę jeziora i wschody słońca.

Zapraszamy na wędkarską przygodę z sielawowymi szczupakami nad Stora Bellen !

Copyright 2010 Zew Przygody Created by Nimsoft