Na szczupaki i okonie - jezioro Noen w Szwecji

POŁOŻENIE

Jezioro Noen zlokalizowane jest na północnym obrzeżu regionu Småland, w południowej Szwecji, pomiędzy miejscowościami Gränna i Tranås. Z miast portowych Ystad lub Karlskrony można dojechać nad Noen zaledwie w ok. 3-4 h pokonując 220-250 km.

CHARAKTERYSTYKA

Noen jest jeziorem przypływowym – przepływa przez nie rzeka Noån należąca do zlewni rzeki Svartån. Jezioro ma ok. 12, 5 km długości, jest dość wąskie ( w najszerszym miejscu 1,2 km) i zajmuje obszar 7,5 km2. Pomimo rynnowego charakteru jeziora dno jest dość urozmaicone – liczne płycizny przeplatane są miejscami o dużych spadkach. Noen ma trzy głębsze miejsca gdzie dno opada do blisko 20 m, a jedna głębia sięga nawet 24m. Jest to jedno z nielicznych jezior regionu, gdzie kolor wody nie ma zabarwienia brunatnego, tak charakterystycznego dla wielu akwenów Szwecji południowej. Jaśniejszy kolor wody przełożył się też na bogatszą szatę roślinną pod wodą – zielony dywan porastający dno jest tu rzeczywiście gruby i bogaty jak na szwedzkie warunki. Ma to swoje przełożenie na liczebność stad białej ryby oraz pogłowia drapieżników.
Noen1 Noen2 Noen3

RYBOSTAN

Noen polecamy przede wszystkim zwolennikom łowienia okoni oraz szczupaków.Te gatunki występują tu naprawdę licznie. Dużych okoni stanowiących główną atrakcję łowiska należy szukać najczęściej w okolicach stoków przy dwóch najgłębszych miejscach środkowej części jeziora. Szczupaka jest dużo w całym jeziorze, ale największych okazów, szczególnie wiosną, można spodziewać się w rejonie wpływu rzeki oraz przy skalnym cyplu sąsiadującym z dużym trzcinowiskiem.
Noen4 Szwecja - szczupaki z jeziora Noen Noen5

DLACZEGO NOEN?

Magnesem przyciągającym wędkarzy nad Noen są przede wszystkim szczupaki oraz okonie licznie występujące i dorastające do imponujących rozmiarów. Duży komfortowy obiekt położony na terenie gospodarstwa przemiłych właścicieli oraz opalana drewnem sauna z tarasem tuż nad taflą jeziora to dodatkowe atuty tego wspaniałego łowiska.

ZAKWATEROWANIE, ŁODZIE

Domek położony w południowej części jeziora w miejscu gdzie jest ono najszersze. Obiekt jest oddalony zaledwie 50 m od wody, a z jego salonu można podziwiać wspaniałą panoramę jeziora. Obiekt może pomieścić rodzinę lub grupę wędkarzy do 6 osób.
Bunn7 Noen8 Noen6 Zapraszamy do spędzenia urlopu w tym godnym polecenia i wyjątkowo pięknym miejscu!

Copyright 2010 Zew Przygody Created by Nimsoft