Na ryby do Szwecji - jezioro Nommen

POŁOŻENIE

Jezioro Nömmen zlokalizowane jest w północnej części regionu Småland w południowej Szwecji, w pobliżu miasta Nässjö w odległości ok. 170 km na pn. od Karlskrony. Leży z zlewni rzeki Emån.

CHARAKTERYSTYKA

Nommen1Jest to jezioro średniej wielkości; zajmując powierzchnię ok. 15,5 km2 rozciąga się z północy na południe na długości ok. 10 km i średnia głębokość to ok. 5-6 m, a w najgłębszych miejscach dno opada do prawie 20 metrów. Nömmen jest niezwykle malownicze, na całym akwenie rozsianych jest paredziesiąt różnej wielkości wysp i wysepek zamieszkałych jedynie okresowe przez rozliczne gatunki dzikiego ptactwa. Nommen2 Jezioro obfituje w zatoki i półwyspy a gęsty w większości sosnowy las obdarza jesienią bogactwem owoców runa leśnego. Dno jeziora charakteryzuje się bardzo dużym zróżnicowaniem, najbardziej atrakcyjne wędkarsko są oczywiście ostro opadające stoki i podwodne górki, których najwięcej jest w części środkowej i północnej. Część południowa, płytsza, polecana w szczególności na wyprawy w maju.

RYBOSTAN

Nommen4Nömmen zadowoli każdego spinningistę wybierającego się na ryby do Szwecji, bardzo licznie występują tu zarówno szczupaki, okonie jak i sandacze. Dodatkowym urozmaiceniem są pstrągi, które dorastają do imponujących rozmiarów. W ostatnich parunastu latach z hodowli znajdującej się w południowej części jeziora aż dwukrotnie cała populacja trafiła do jeziora . Tęczaki przekraczające 60 cm i 3 kg nikogo więc już nie dziwią – spotkanie z taka rybą w szczególności podczas łowienia okoni jest niezapomnianym przeżyciem. Jezioro szczególnie warto polecić miłośnikom łowienia sandaczy - po blisko 5 latach wędkowania nad Nömmen dysponujemy namiarami na najlepsze miejscówki. Dla zwolenników białej ryby atrakcją będą głównie leszcze. Wiosną najatrakcyjniejsze są płytsze blaty w okolicach wysp i cieplejsze osłonięte zatoki południowej lub północnej strony jeziora , a jesienią najlepiej szukać drapieżników na głębokich stokach w środkowej części.

DLACZEGO NŐMMEN?

Nommen6Nömmen to bardzo urokliwy i atrakcyjny wędkarsko akwen.Nommen7 Listy rekordowych połowów wśród miejscowych wędkarzy okraszone są licznymi szczupakami (>15 kg) czy sandaczami (>9kg) a na zdjęciach na szwedzkich forach często zobaczyć można piękne ponad 2 kg okonie. Jezioro obfituje w wiele pięknych miejsc i duże deniwelacje dna. Największy sandacz złowiony podczas naszych wypraw miał 93 cm ! Gęste lasy otaczające jezioro to idealne miejsca dla miłośników grzybobrania. Nommen8 Bogactwo przyrody oraz zasobne w ryby jeziora, a w grzyby lasy to odpowiednia rekomendacja na wybór Nömmen na lokalizacje udanej wyprawy.

ZAKWATEROWANIE, ŁODZIE

Nommen9 Nad Nömmen dysponujemy przepięknie położonym domkiem mogącym pomieścić rodzinę lub grupę wędkarzy do 4 os. Domek jest położony na cyplu w północnej części jeziora na zachodnim brzegu tuż nad samą wodą (20m). Nommen10 Obok domku znajduje się wygodny pomost przy którym cumujemy łódki. Leży niedaleko najlepszych sandaczowych miejsc polecanych późną wiosną oraz głęboką jesienią. Położenie to zapewnia łatwy dostęp do najgłębszych miejsc jeziora oraz do rejonu z największymi deniwelacjami dna. Zapraszamy do spędzenia przez Państwa urlopu w tym wyjątkowo pięknym miejscu.

Copyright 2010 Zew Przygody Created by Nimsoft