Do Szwecji na ryby nad jezioro Ocke

POŁOŻENIE

Jezioro Ocke leży w Szwecji środkowej w prowincji Jämtland w gminie Åre (jeden z bardziej znanych ośrodków narciarskich). Dla wielu wędkarzy wyprawa na ryby w ten rejon Szwecji to już prawdziwa ekspedycja na daleką północ. Chcąc dotrzeć na miejsce drogą lądową ze stolicy Szwecji – Stockholmu jedziemy prosto na północ, aby po ok 600 km dotrzeć do największego miasta regionu Östersund. To znany ośrodek sportów zimowych – rokrocznie odbywają się tu prestiżowe zawody otwarcia sezonu w biatlonie. Z Östersund nad Ocke jest już tylko 60 km. Alternatywą dla trasy lądowej jest lot do norweskiego Trondheim, skąd na miejsce jest zaledwie ok 160 km.

CHARAKTERYSTYKA

To dość nietypowy akwen jak na Szwecję. Jezioro powstało w wyniku spiętrzenia wód rzeki Idalsälven i ma charakter przepływowy o dość mocnym uciągu. Do Ocke uchodzi również jedna z najlepszych wód pstrągowo-lipieniowych na północ od Stockholmu -- Dammån. Dwie dość duże górskie rzeki zasilające jezioro sprawiają, że woda jest tu arcyczysta i dobrze natleniona. Jezioro w przeważającej części jest dość płytkie a wszystkie głębsze miejsca wyznacza stare koryto rzeki. W najgłębszych miejscach głębokości dochodzą do ok 20m . To bardzo kameralne łowisko o niezwykle urokliwym położeniu - wciśnięte pomiędzy wzgórza w Åre i olbrzymie Storsjön leżące nieopodal Östersund.
Ocke Ocke Ocke

RYBOSTAN

W przypadku Ocke standardowy zestaw drapieżników czyli szczupak-okoń to tylko wędkarskie tło. Prawdziwą atrakcją są licznie występujące tu pstrągi, lipienie a także sieje i palie. To prawdziwy raj nie tylko dla muszkarzy ale także dla spinningistów. Największe pstrągi, dorastające tu do kosmicznych rozmiarów – 6kg (!), złowić można bowiem na spinning w jeziorze bez wpływania do rzeki. Pięknie wybarwione lipienie mierzące 45-50 cm, czy łowione również metoda spinningową sieje, nikogo tu nie dziwią.
Ocke Ocke

DLACZEGO OCKE?

Kto za cel swojej wyprawy na ryby obierze Ocke z pewnością będzie chciał tu wrócić. Żyjące w nurcie szczupaki żerujące na pstrągach są niezwykle silne i waleczne, nieprzebrane stada okoni zadowolą nawet najwybredniejsze gusta spinningowe, a spotkanie z potężnym kilkukilogramowy pstrągiem pozostanie w pamięci każdego wędkarza na lata.
Ocke Ocke

ZAKWATEROWANIE, ŁODZIE

Nad Ocke mamy przygotowane dla naszych gości dwa domy leżące pareset metrów od siebie w środkowej części jeziora . Mniejszy 4 os domek znajduje się bezpośrednio nad wodą, gdzie z przydomkowego tarasu schodkami zejdziemy do zacumowanych łodzi. Większy świeżo odrestaurowany (2015) 6 os dom leży ok 60 m od wody. Nad sama wodą przy łodziach do dyspozycji naszych gości czeka sauna oraz bania.
Bogactwo różnych gatunków ryb oraz zerowa presja wędkarska to wizytówka tego miejsca, które gorąco polecamy jako cel na wędkarski urlop !
Ocke Ocke Ocke

Copyright 2010 Zew Przygody Created by Nimsoft