Wycieczka na ryby nad jezioro Solgen

POŁOŻENIE

Jezioro Solgen położone jest w północnej części regionu Småland w południowej Szwecji, w pobliżu miasta Eksjö w odległości ok. 170 km na pn. od Karlskrony.

CHARAKTERYSTYKA

Solgen1Solgen to duży akwen o powierzchni 22 km² i średniej głębokości ok. 5,5 m. W najgłębszych miejscach dno opada do 24 metrów. Cechą szczególną tego jeziora jest bardzo urozmaicona linia brzegowa oraz bardzo spora liczba wysp i wysepek. Dzięki temu jezioro obfituje w wiele urokliwych miejsc, Solgen2 ale tez potrafi okazać się bardzo zdradliwe (w szczególności jeśli szukamy ryb przy dużym zamgleniu lub po zmroku). Echosonda najlepiej z GPS jest tu absolutnie nieodzowna.
Dno jeziora charakteryzuje się bardzo dużymi deniwelacjami, a główną atrakcją wędkarską Solgen jest niewątpliwie sandacz.
Najgłębsze miejsca występują zarówno w części wschodniej jak i zachodniej jeziora. Wiosną (maj-czerwiec) bardzo atrakcyjne wędkarsko są okolice ujścia rzeki Solegenån. Solgen3 Do rzeki o średniej głębokości 3-4 m możemy wpłynąć z jeziora ok. 1 km aż do stopnia wodnego. U jej ujścia bardzo często możemy napotkać zastawione przez miejscowych kosze na raki, które są poławiane w Solgen w znacznych ilościach.

RYBOSTAN

Spośród ryb drapieżnych królem Solgen jest niewątpliwie sandacz, który w mniejszych rozmiarach (1,5-2,5 kg) występuje naprawdę licznie. Solgen4W celu spotkania dużego okazu w trakcie wyprawy nad Solgen będziemy musieli wykazać się większą cierpliwością i umiejętnościami, ale za to wygrany pojedynek z 4-5kg okazem na długo pozostanie w naszej pamięci. Wiosną na wypłyceniach i w licznych zatokach, a także w pobliżu trzcinowisk porastających przybrzeżne stoki występują okazałe szczupaki. Solgen5 Solgen śmiało możemy polecić miłośnikom okoni, których w jeziorze polecamy szukać na stokach i górkach. Okonie nie dość, że liczne to osiągają tutaj naprawdę spore rozmiary i są wyjątkowo pięknie ubarwione. Zwolennicy wędkowania białej ryby z przyjemnością połowią tu pięknego leszcza czy lina. Źródła podają również informacje o innych mieszkańcach Solgen jak węgorz czy miętus. Najlepszymi wędkarsko miesiącami są okres wiosenny (maj-czerwiec) jak i jesień (wrzesień-listopad).

DLACZEGO SOLGEN?

Jest to jezioro które potrafi zauroczyć nie tylko wędkarzy. Solgen6Jego okolice porośnięte gęstym sosnowym i mieszanym lasem to jesienią istny raj dla grzybiarzy. Nieprzebrane ilości czerwonych kozaków czy prawdziwków oczarują z pewnością nie tylko miłośników grzybobrania. Bogactwo przyrody, niezwykłej urody krajobrazy, a także zasobne w ryby piękne jezioro i bogate w grzyby lasy to wizytówka tego wspaniałego miejsca. Osobiście gorąco polecam Solgen miłośnikom sandaczy i okoni w szczególności w czerwcu i jesienią. Znamy ten akwen bardzo dobrze i chętnie wskażemy miejsca gdzie warto zakotwiczyć łódź i sprawdzić swoje umiejętności spinningowe.
Solgen Solgen Solgen

ZAKWATEROWANIE, ŁODZIE

Bezpośrednio nad Solgen, w wyjątkowo pięknym miejscu możemy zaoferować Państwu w pełni wyposażony, wygodny domek, w którym z przyjemnością będziecie Państwo mogli dobrze wypocząć. W niewielkiej odległości od domku przy pomoście zacumowana będzie bezpieczna i praktyczna łódka wyposażona w silnik spalinowy o odpowiedniej mocy.

Copyright 2010 Zew Przygody Created by Nimsoft