Wyjazdy wędkarskie nad jezioro Bolmen

POŁOŻENIE

Jezioro Bolmen położone jest w rejonie Småland w południowej Szwecji w odległości ok. 170 km na pn.-zach. od Malmö.

CHARAKTERYSTYKA

Bolmen1Jest to olbrzymi akwen zajmujący powierzchnię 184 km² (pod względem wielkości zajmuje 10 miejsce w Szwecji). Cechą szczególną Bolmen jest bardzo urozmaicona linia brzegowa oraz deniwelacja dna. Oznacza to niezliczoną ilość urzekających zatok i półwyspów. Bolmen2 Niezwykłego uroku dodają liczne i różne wielkościowo wyspy i wysepki (na niektórych znajdują się ścisłe rezerwaty ptactwa). Największa z nich - Bolmsö o powierzchni 42 km² posiada własną infrastrukturę i przeprawę promową, która skutecznie skraca możliwość transportu pomiędzy wschodnim i zachodnim brzegiem. Najgłębsza część jeziora (gł. do 37m) znajduje się w części południowej. Dysponując echosondą w każdej części jeziora bez trudu namierzymy liczne i atrakcyjne wędkarsko stoki i wypłycenia, a środjeziorne górki potrafią nierzadko obdarzyć przepięknym okazem szczupaka lub sandacza. Pn.-wsch. fragment jest szczególnie polecany w miesiącach wiosennych (maj-czerwiec). Bolmen3W tej części Bolmen znajduje się ujście rzeki Storån, z której sandacze migrują do jeziora po tarle. Storån przepięknie meandrując przepływa przez leżący nieopodal Park Narodowy Store Mosse. Sama rzeka choć niezbyt szeroka jest dość głęboka (gł. do 9m) i pomimo licznych zaczepów warto tu zajrzeć wiosną, gdy porywiste wiatry uprzykrzają wędkowanie na otwartym Bolmen.

RYBOSTAN

Bolmen i okolice to miejsce niezwykłej bujności fauny i floryBolmen4. Samo jezioro zamieszkuje ponad 20 różnych gatunków ryb, co czyni je idealnym miejscem na wyprawy wędkarskie. Dla wielbicieli spinningu szczególnie atrakcyjne są licznie występujące szczupaki, okonie i sandacze, które połowimy zarówno w klasycznym spinningu na żywca jak i w trollingu (szczególnie duże okazy). Bolmen5 Dla miłośników białej ryby atrakcją będą dorodne płocie, leszcze czy liny. Źródła podają również informacje o takich lokatorach Bolmen jak węgorz, miętus, sieja czy sielawa. Najlepszymi miesiącami na wyjazdy wędkarskie są maj-czerwiec oraz wrzesień-październik.

DLACZEGO BOLMEN?

Jest to miejsce o niezwykłej urodzie krajobrazu i bogactwie przyrody. Idealne dla wypoczynku rodzinnego jak i bardzo atrakcyjne wędkarsko. Ryby występują tu licznie, ale jak to bywa na tak dużych akwenach mają tendencje do gromadzenia się w określonych miejscach. Dlatego poza obowiązkową echosondą bardzo ważne jest, aby zdobyć podstawowe informacje od osób znających akwen. Bolmen6Pływaliśmy na Bolmen wiele lat temu jak i w ostatnich dwóch sezonach przygotowując dla Państwa tę ofertę. Najlepsze wyniki pod względem wędkarskim osiągnęliśmy rok temu łowiąc w jedno przedpołudnie kilkanaście sandaczy, z czego kilka sztuk stanowiły ponad 5 kilogramowe okazy. Znamy bardzo dobrze ten akwen i chętnie wskażemy miejsca gdzie prawdopodobieństwo spotkania życiowej ryby jest bardzo duże.

ZAKWATEROWANIE, ŁODZIE

Specjalnie dla Państwa, w tym wyjątkowo pięknym miejscu możemy zaoferować Państwu w pełni wyposażone, komfortowe domki, w których z przyjemnością będziecie Państwo mogli wypocząć i dobrze się bawić w towarzystwie rodziny lub przyjaciół. Bardzo ważne jest, aby na tak dużym akwenie przy bardzo szybko zmieniających się warunkach pogodowych dysponować odpowiednią i bezpieczną łodzią. Do Państwa dyspozycji oddajemy dające poczucie bezpieczeństwa i komfortowe łodzie wyposażone w silniki spalinowe o odpowiedniej mocy.

Copyright 2010 Zew Przygody Created by Nimsoft